Vozítko pro postiženou matku s dítětem

Pro účely výstavy v Galerii VŠUP a další použití v praxi byl vytvořen funkční prototyp vozítka, které umožňuje péči o malé dítě osobě s fyzickým handicapem. Elektrický vozík pro pohybově postižené byl modifikován o dětskou sedačku pro malé dítě vybavenou ochrannými proximitními senzory pro větší bezpečí malého pasažéra.
Kontaktní osoba:
Ing. Karolina Macúchová, Ph.D.

Karolina.Macuchova@fs.cvut.cz

Tel.: 224 352 701

Popis: 

Cílem projektu je prezentace nového objektu, jenž je propojením elektrického vozíku a kočárku pro miminko. Objekt vozítka se sajdkárou pomáhá eliminovat rozdíly mezi možnostmi zdravé a handicapované matky. Tento model se v žádném prodávaném sortimentu výrobců pomůcek pro postižené nevyskytuje. Byl proto vyroben na zakázku podle nápadu Ivety Pilařové. Inovace spočívá ve vybavení standardního vozítka pro fyzicky postiženého sedačkou pro dítě. Bezpečnost malého pasažéra je zajištěna popruhy a senzory. Popruhy chrání před uvolněním sedačky či dítěte. Senzory chrání před nechtěným nárazem do zdí, kolemjdoucích osob, atd. Vozítko má splnit přání handicapované matky být se svým dítětem volně venku. Jeho užití však univerzálně zlepšuje kvalitu života a mobilitu nejen rodičům, ale i starým lidem, kteří se tak mohou opět aktivně zapojit do péče o vnoučata. Pohybově znevýhodněné matce umožní snížit míru její závislosti na pomoci druhých, pomůže jí k efektivnějšímu rozložení si své energie, dopřeje jí důležitý pocit samostatnosti, důstojnosti své péče o dítě a určitého osobního vítězství. Vozítko bylo prezentováno na výstavě ESPERANTO v Galerii VŠUP od 24. března 2011 do 16. dubna 2011. Po skončení výstavy bude dále používáno navrženým způsobem.

Přínosy: 
  • ulehčení běžných denních úkonů pohybově postižených osob, zejména matek pečujících o dítě
  • prezentace na výstavě
Aplikace: 
  • pomůcky pro pohybově postižené osoby
Reference: 

Muzika, K. – Macúchová, K. – Pilařová, I. – Trnka, P. – Zicha, J.: Vozítko umožňující péči o dítě navržené pro imobilní osoby. In: Sborník odborného semináře NOVÉ METODY A POSTUPY V OBLASTI PŘÍSTROJOVÉ TECHNIKY, AUTOMATICKÉHO ŘÍZENÍ A INFORMATIKY 2011. Praha: Ústav přístrojové a řídicí techniky FS ČVUT, 2011, s. 45–48. ISBN 978–80–01–05041–5.